– ბატონო ლევან, ეს პირველი ინტერვიუა, რომელსაც თქვენგან საქართველოში ვიღებ. მაინტერესებს, სამუდამოდ დაბრუნდით?
– სამუდამოდ დავბრუნდი მეთქი, რომ ვთქვა და საფრანგეთში აღარაფერს ვაპირებ, ტყუილი იქნება. საფრანგეთში ჩემი ევროპელი მენეჯერი გამოფენების თემაზე მუშაობს. თავადაც შემიძლია საფრანგეთში ჩავიდე და მოღვაწეობა იქ გავაგრძელო, მაგრამ ამ ეტაპზე საცხოვრებლად ვარჩიე უფრო მშვიდი გარემო, სადაც რაღაცას ვქმნი და ვაკეთებ. ასეთი კი საქართველოა, კონკრეტულად, კახეთი…
– ფერწერაში საკუთარი სამყარო შექმენით და ექსპერიმენტებსაც არ ერიდებით…
– თუკი მხატვარს არ აქვს ფანტაზია და რაიმე იდეაფიქსი, ის მხატვარი ვეღარ იქნება. ყოველთვის მაინტერესებს ახალი მიმართულებების ძიება, ახალი სტილი, თემები და ექსპერიმენტები. ყოველთვის ჩემთვის ვხატავდი და ვხატავ, ჩუმად, არა „სამღერლად“. პირველ რიგში, მე უნდა მომეწონოს. ამ ნახატების პირველი მნახველები ოჯახის წევრები არიან. მათი რეაქციები ძალიან მაინტერესებს და ბავშვურად მიხარია, როდესაც მათ სახეზე ღიმილს ვხედავ.
– თანამედროვე ფრანგებს, შეიძლება ითქვას, არა მარტო გააცანით კახეთი, შეაყვარეთ კიდეც…
– კი, ნამდვილად ასე გამოდის, ყველაზე უცნაური ისაა, რომ საფრანგეთში ჩემ ნამუშევრებზე უფრო დიდი მოთხოვნა ქართულ, კონკრეტულად კახურ თემატიკაზეა, ნახატებზე, სადაც ჩვენი ფოლკლორია ასახული. წლების წინ, საფრანგეთში რომ ჩავედი, ფრანგული პრესა წერდა: ჩამოვიდა უცნობი ქართველი თავის ნახატებითო. იქ მე ჩემი ქართული სული გამოვფინე და მათზე ქართველი გოგო-ბიჭების პორტრეტები და ქართული პეიზაჟებია. რადგან საფრანგეთი სიყვარულის ქვეყანაა და სიღნაღი – სიყვარულის ქალაქი, მინდა, რომ მომავალმა თაობებმა ამ ხიდზე სიარული დაიწყონ.
– თქვენი ნახატები ძალიან ბევრჯერ და ბევრგან იყო გამოფენილი, ახლო მომავალში საქართველოშიც ხომ არ გაქვთ დაგეგმილი გამოფენა?
– დიახ, საინტერესო მიმართულებით ვიშრომე და უამრავი გამოფენა მქონდა. ჩემი ნახატები ევროპის სხვადასხვა ქვეყნებში იყო გამოფენილი. განსაკუთრებით მიხარია, როდესაც საქართველოში მაქვს ხოლმე გამოფენა, შარშან აჭარის ეროვნულ მუზეუმში მქონდა. ჩემი 229-ე გამოფენა ქუთაისში ჩატარდა. 230-ე გამოფენას კახეთი უმასპინძლებს. კონკრეტულად თუ სად ჩატარდება, მოდი, ეს სიურპრიზად დარჩეს…
– რა არის ის, რასაც საფრანგეთში მოისაკლისებთ ხოლმე?